Satyra

nr źródła: 555

Datowanie

rękopisu: –
tekstu polskiego: ca 1483

Postać materiału polskiego

tekst ciągły

Tytuł

Satyra na leniwych chłopów

Charakterystyka zawartości

Autor: -
Rodzaj: tekst wierszowany
Typ: wiersz

Wydanie

Vrtel-Wierczyński Stefan, Wybór tekstów staropolskich. Czasy najdawniejsze do r. 1543, Lwowska Biblioteka Slawistyczna, t. XII, Lwów 1930.

Bibliografia

Wydra Wiesław, Rzepka Ryszard Wojciech, Chrestomatia staropolska. Teksty do roku 1543, wyd. III, Wrocław 2004.

Polkowski Ignacy, Katalog rękopisów kapitulnych Katedry Krakowskiej, Archiwum do Dziejów Literatury i Oświaty w Polsce, t. III (1884), s. 1–168.

Uwagi

Utwór z kodeksu Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej o sygn. KP 224. W całej literaturze dotąd podawano błędnie nr tego rkpsu (223) za bałamutną uwagą I. Polkowskiego. I. Polkowski wydał ten tekst z oryginału w swoim Katalogu rękopisów kapitulnych Katedry Krakowskiej (AKLit III s. 162). Rkps jest papierowym kodeksem in quarto, liczącym 257 pierwotnie nienumerowanych kart, współcześnie ponumerowanych ołówkiem na dole z prawej strony (oprócz wszytej odwrotnie na początku pergaminowej karty z dyplomatem z r. 1443). Satyra zapisana na dolnej połowie k. Ir (wg obecnej numeracji) prawdopodobnie około 1483 r. Górną połowę tej karty zajmują zapiski łacińskie różnych rąk, k. lv pozostaje niezapisana. Pismo czyste, równe, czytelne. Rkps zawiera także rozariusz łaciński z ponad stu polskimi wyrazami, pisany we Lwowie przez Piotra z Uścia w 1450 r. (cf. RpKapKr), ale Satyra pochodzi od innej ręki. Przed wydaniem S. Vrtla-Wierczyńskiego w Wyborze tekstów staropolskich utwór wydawany był kilkakrotnie. Ostatnie wydanie w ChrestWRz s. 291, także w transkrypcji. W Sstp utwór ten cytowano w odpowiednim miejscu chronologicznym między rokiem 1483 a datą 1484-99, nie podając jednak daty przy cytatach. Ekscerpował ten zabytek z AKLit III na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku Witold Zachorowski. Ekscerpcja uzupełniająca niepełna Stanisława Urbańczyka.

Odsyłacze