rękopisu:
XV ex.
glos: XV ex.
Postać materiału polskiego
Statuty Kazimierza Wielkiego
Charakterystyka zawartości
Autor: -
Rodzaj: tekst prozaiczny
Typ: zapiska urzędowa
Ulanowski Bolesław, Statuta Casimiri Magni, [w:] Archiwum Komisji Prawniczej. Collectanea ex Archivo Collegii Iuridici, t. IV, Kraków 1921, s. 1-432, 603-618, 629-697.
Materiał poprzedza krótka przedmowa Stanisława Kutrzeby na s. VII, w której podana jest informacja o zawartości tego tomu. Na s. 1-432 oraz 603-618 i 629-697 drukowany jest dalszy ciąg tekstów statutów Kazimierza Wielkiego (początek w AKPr II) z następujących, opisanych w AKPr II na s. XI-L, rkpsów:
1. na s. 1-9 z rkpsu Sierakowskiego III. (Z uwagi na to, aby przy opisie poszczególnych rkpsów Sierakowskiego nie powtarzać informacji o ich pochodzeniu, uznane zostało za słuszne podać je w tym miejscu). Rękopisy Sierakowskiego I-IV, stanowiące odrębne całości, tworzyły w początku XIX w. jedną całość. Pierwszy wiadomość o tym rkpsie poda! Hipolit Kownacki w publikacji O dawnych statutach polskich dotąd niewydanych, w rękopiśmie starym do Józefa hrabiego Sierakowskiego należącym znajdujących się, Pamiętnik Warszawski, t. 18, 1820, s. 193-213. Kodeks ten liczył 120 k. i zawierał siedem części. Opisał go Bandtkie (JusPol s. XVIII), a w 1856 r. Helcel (StPPP I s. XXXIX-XLII), przyjmując za Bandtkiem oznaczenia poszczególnych części kodeksu, tj. część 1. - Sier I, część 2. - Sier II, część 5. - Sier III, część 3. 4. 6. - Sier IV (część 7. zaginęła), które zostały oprawione w osobne książeczki. Poszczególne części tego kodeksu mają zatem osobne własne sygnatury i znalazły się nawet w różnych bibliotekach. Sier I-II, razem złączone i oprawne w skórę z XIX w. z wyciśniętym napisem Fragmenta statutorum Wisliciensium regis Casimiri 1347, znalazły się w Bibliotece Baworowskich we Lwowie jako rkps nr 981 (obecnie w Bibliotece Narodowej w Warszawie pod sygn. akc. 9848). Sier III tez trafił do tej Biblioteki jako nr 1347. Sier IV w takiej samej oprawie, z błędnym napisem, znalazł się w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie jako nr 1560. Wszystkie części pochodzą z jednego czasu, tj. z końca XV w. Rkps Sierakowskiego III liczy tylko 9 k., zapisanych jedną ręką z końca XV w. Obejmuje fragment ułożonego w Piotrkowie statutu Kazimierza Wielkiego dla Wielkopolan. W tekście jest zaledwie kilka glos polskich, które wydawca wyróżnia kursywą. W Sstp materiał datowano XV ex.