rękopisu:
1486
tekstu polskiego: XV ex.
Postać materiału polskiego
Charakterystyka zawartości
Autor: -
Rodzaj: tekst wierszowany
Typ: pieśń
Bańkowski Piotr, Jeszcze jeden zabytek polskiej poezji religijnej XV stulecia, Pamiętnik Literacki, t. XXVI (1929), s. 397–398.
Mazurkiewicz Roman, Polskie średniowieczne pieśni maryjne, Kraków 2002.
Bańkowski Piotr, Nieznane odmiany kilku polskich tekstów religijnych XV stulecia, Pamiętnik Literacki, t. XXIX (1932), s. 113-118.
Autor przedstawia tekst pieśni maryjnej, zaczynającej się od słów Zdrowa bądź, gwiazdo morska. Został on zapisany na karcie wklejonej do inkunabułu Sermones Thesauri novi de sanctis, Strasburg 1486, znajdującego się w Leningradzkiej Bibliotece Publicznej, gdzie oznaczono go sygn. 9. 15. 5. 9. Bańkowski w artykule Nieznane odmiany kilku polskich tekstów religijnych XV stulecia, ogłoszonym w PamLit XXIX na s. 116 pisze, że inkunabuł ten pochodził z księgozbioru kościoła parafialnego w Warcie, a tekst tej pieśni został zapisany w latach 1492-1494 prawdopodobnie przez Jakuba z Kalisza. Pieśń jest tłumaczeniem łacińskiego hymnu Ave maris stella. Roman Mazurkiewicz w Polskich średniowiecznych pieśniach maryjnych, Kraków 2002 na s. 76 podaje, że przed wywiezieniem inkunabułu do Petersburga znajdował się on w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W Sstp materiał datowano XV ex.