MichLit (1.1)

nr źródła: 605

Datowanie

rękopisu: 1360-1370
tekstu polskiego: XIV p. post.

Postać materiału polskiego

tekst ciągły

Tytuł

Incipit pieśni Wstał z martwych krol nasz, Syn Boży

Charakterystyka zawartości

Autor: -
Rodzaj: tekst wierszowany
Typ: pieśń

Wydanie

Michalak Józef, Zarys liturgiki, Płock 1939.

Bibliografia

Wydra Wiesław, Dlaczego od Grunwaldem śpiewano Bogurodzicę? Trzy rozdziały o najdawniejszych polskich pieśniach religijnych, Poznań 2000.

Uwagi

W opisie rytuału rezurekcyjnego z Ordinarium Plocense z lat około 1360-1370 Michalak na s. 218 przytacza incipity dwóch polskich pieśni Wstał z martwych krol nasz Syn Boży i Przez twe święte wskrzeszenie. Rkps należał do Biblioteki Seminarium Duchownego w Płocku i opatrzony był sygn. MS 15. Oryginalny tytuł rkpsu brzmiał Stella chori. Ordinarium Plocense. Składał się on z dwóch tomów, drugi z nich opatrzony był sygn. MS 26 (Ms. 60). Ostatnie informacje o rkpsie i zamieszczonych tam incipitach polskich pieśni podaje Wiesław Wydra w rozdziale O trzech średniowiecznych tropach polskich: Wstał z martwych krol nasz ( || nasz krol), Syn Boży, Przez twe święte wskrzeszenie ( || zmartwychwstanie), Wesoły nam dzień nastał swojej książki Dlaczego pod Grunwaldem śpiewano Bogurodzicę? Trzy rozdziały o najdawniejszych polskich pieśniach religijnych, Poznań 2000, s. 9-24. W Sstp materiał datowano XIV p. post. Skrót źródła wprowadzono w t. X. Pozostały materiał ukaże się w suplemencie. Ekscerpcja Ludwiki Szelachowskiej-Winiarzowej.

Według Wydry incipit pieśni Wstał z martwych krol nasz, Syn Boży zapisano w czasie powstania kodeksu. Natomiast incipit Przez twe święte weskrzeszenie dopisano później.

Odsyłacze