rękopisu:
XIV-XV w.
glos: 1390
Postać materiału polskiego
Charakterystyka zawartości
Autor: -
Rodzaj: -
Typ: -
Dąbkowski Przemysław, Ziemia sanocka w XV stuleciu, cz. I, Wschód. Wydawnictwo do Dziejów i Kultury Ziem Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, t. XI, Lwów 1931.
W Opisie źródeł Sstp pod jedną pozycją połączone są dwie części wydawnictwa Dąbkowskiego, które opublikowane zostały w dwóch kolejnych tomach serii Wschód.Wydawnictwo do Dziejów i Kultury.... Sstp cytuje jednak poświadczenia ze skrótem DąbSan I (por. hasło obszar, 1390 DąbSan I 180), dlatego w nazwie skróconej dodano cyfrę rzymską tomu.
W tej monografii, poświęconej historii ziemi sanockiej oraz opisowi stosunków narodowościowych, wyznaniowych i społecznych w XV w., autor powołuje się głównie na materiał zawarty w odpowiednich tomach AGZ. Omawiając poszczególne problemy, podaje w przypisach numery zapisek AGZ oraz powołuje się na opracowania innych autorów. Na s. 177-185 zamieszcza dodatek zawierający łacińskie teksty kilku dokumentów z Metryki Koronnej i księgi ziemskiej sanockiej. W jednym z nich, pochodzącym z księgi ziemskiej sanockiej, znajdują się dwie polskie glosy (obszary i wygon) z 1390 r., które zostały przez wydawcę wyróżnione rozstrzelonym drukiem.