rękopisu:
1400-1450
tekstu polskiego: ca 1400
Postać materiału polskiego
Cyzjojan wrocławski
Nowe lato daj...
Cisiojanus
Charakterystyka zawartości
Autor: -
Rodzaj: tekst wierszowany
Typ: inny
Diels Paul, Der älteste polnische Cisiojanus von Diels Paul. Mitteilungen des Österreichischen Instituts für Geschichtsforschung, Band LI (1937), s. 456−470.
Walter Mieczysław, Śląskie polonica rękopiśmienne w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, cz. 2, Wrocław 1949, s. 23−25.
Wydawca znalazł na pergaminowej k. 1v rkpsu Państwowej i Uniwersyteckiej Biblioteki, od 1945 r. Uniwersyteckiej, we Wrocławiu o sygn. IV Q 161 tekst polskiego cyzjojana. Jego transliterację zamieszcza na s. 459. Wydawca określa na podstawie pisma czas jego powstania około 1400 r., zaznaczając, że uważa go za starszy od cyzjonana płockiego. Stwierdza również, że jest on tak bliski płockiemu, że można mówić o dwóch różnych odpisach tego samego tekstu. W Sstp materiał datowano ca 1400. Cyzjojan wrocławski opublikował w 1977 r. w transkrypcji i transliteracji wraz z jego fotokopią M. Walter w pracy Śląskie polonica rękopiśmienne w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, cz. 2, s. 23-25. W przypisach zaznacza różnice miedzy jego odczytaniem i P. Dielsa. Walter informuje, że rkps znajdował się w jakimś czasie w klasztorze Dominikanów we Wrocławiu. Podaje on również informację, iż zdaniem J. Woronczaka można przypuścić, że rkps ten, znajdujący się obecnie w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu, powstał w Płocku i pierwotnie nie należał do dominikanów.