Dorota

nr źródła: 476

Datowanie

rękopisu: XIV-XV
tekstu polskiego: ca 1420

Postać materiału polskiego

tekst ciągły

Tytuł

Legenda o świętej Dorocie
Pieśń o świętej Dorocie
Dorotea cna, dziewko czysta...
Doroto cna, dziewko czysta...

Charakterystyka zawartości

Autor: -
Rodzaj: tekst prozaiczny
Typ: inny

Wydanie

Vrtel-Wierczyński Stefan, Wybór tekstów staropolskich. Czasy najdawniejsze do r. 1543, Lwowska Biblioteka Slawistyczna, t. XII, Lwów 1930.

Bibliografia

Kaliszuk Jerzy, Codices deperditi, Średniowieczne rękopisy łacińskie Biblioteki Narodowej utracone w czasie II wojny światowej, t. 2 cz.1, Wrocław 2016.

Wydra Wiesław, Rzepka Ryszard Wojciech, Chrestomatia staropolska. Teksty do roku 1543, wyd. III, Wrocław 2004.

Vrtel-Wierczyński Stefan, Kuraszkiewicz Władysław, Polskie wierszowane legendy średniowieczne, Biblioteka Pisarzów Polskich, Seria A, Wrocław 1962.

Uwagi

Zabytek w odpisie z około 1420 r. Tekst legendy o św. Dorocie mieścił się na ostatniej pergaminowej karcie verso kodeksu pochodzącego z końca XIV w. Kodeks ten zawierał łacińskie kazania niedzielne Jakuba de Voragine. Rkps trafił ze zbiorami Załuskich do Petersburga, gdzie w Ces. Bibl. Publ. znajdował się pod sygn. Lat. I F 396. Następnie powrócił do Biblioteki Narodowej w Warszawie na mocy traktatu łyskiego, ale został spalony przez Niemców po upadku powstania warszawskiego wraz z najcenniejszymi zbiorami tej biblioteki. Przed wojną sporządzono fotografię zabytku, która ocalała w zbiorach Stefana Vrtla-Wierczyńskiego. Obecnie fotografia jest przechowywana w Archiwum PAN w Poznaniu. W tekście znajdują się liczne bohemizmy. W Sstp cytowano bez daty przy cytatach, w ciągu chronologicznym między XV in. a 1420-1449. Zabytek wydali również Stefan Vrtel-Wierczyński i Władysław Kuraszkiewicz w Polskich wierszowanych legendach średniowiecznych. Wrocław 1962. Biblioteka Pisarzów Polskich, Seria A, nr 2, s. 153-216 (też w transkrypcji) oraz autorzy ChrestWRz 257-260 (też w transkiypcji), zaś na s. 441 ChrestWRz zamieszczono nowsze informacje bibliograficzne dotyczące zabytku.

Odsyłacze