CyzPłoc

nr źródła: 47

Datowanie

rękopisu: XV in.
tekstu polskiego: XV in.

Postać materiału polskiego

tekst ciągły

Tytuł

Cyzjojan płocki
Nowe lato daj...
Cisiojanus

Charakterystyka zawartości

Autor: -
Rodzaj: tekst wierszowany
Typ: inny

Wydanie

Łoś Jan, Dwa teksty staropolskie. II. Cisiojanus płocki, Materiały i Prace Komisji Językowej Akademii Umiejętności w Krakowie, t. V (1912), s. 436−443.

Bibliografia

Wydra Wiesław, Rzepka Ryszard Wojciech, Chrestomatia staropolska. Teksty do roku 1543, wyd. III, Wrocław 2004.

Wydra Wiesław, Średniowieczny polski cyzjojan płocki, Archiwum Literackie, t. XXIII (1980), s. 7–22.

Nowowiejski Antonia Julian, Płock. Monografia historyczna, napisana podczas wojny wszechświatowej, poprawiona i uzupełniona w roku 1930, wyd. II, Płock 1931, s. 477.

Uwagi

Cyzjojan w transliteracji zamieszczony jest na s. 437. „Między rękopisami przewiezionymi z Pułtuska do Płocka i złożonymi tam w Muzeum Kapitulnym znajduje się rękopis papierowy, oznaczony sygn. 88, oprawiony w papier niebieski, in quarto, z nieliczbowanymi kartami. Zawiera on w sobie traktaty teologiczne, prawnicze oraz popularnomedyczne [...]. Cały rękopis jest pisany różnymi rękami; pismo z wieku XV, ale wczesne [...]. Pod jednym z tych traktatów znajduje się tekst polski” (s. 436), tzw. cyzjojan płocki. Cyzjojan mieścił się na k. 332v-333r; został wpisany w początkach XV w. W Sstp datowany XV in. (Poprawki na podstawie wydania Vrtla-Wierczyńskiego, cf. Vrtel s. 216). Nowe wydanie: W. Wydra, Średniowieczny polski cyzjojan płocki, Archiwum Literackie, t. 23, Miscellanea staropolskie, 5 (1980), s. 7-22 (transliteracja i transkrypcja, fotografia; tamże literatura dotycząca cyzjojanów). Od tomu XI w Sstp sprawdzano odczytanie z fotografią w wydaniu W. Wydry. Wg informacji zawartej w ChrestWRz na s. 295 rkps, w którym był wpisany CyzPłoc, znajdował się w Bibliotece Seminaryjnej w Płocku pod sygn. 156; w czasie ostatniej wojny zaginął. W Archiwum PAN w Poznaniu w spuściźnie po Stefanie Vrtlu-Wierczyńskim i w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu zachowały się fotografie zabytku. Rkps pochodził z początków XV w. Skrót źródła wprowadzono w Uzupełnieniach i poprawkach do spisu źródeł w t. I Sstp.

Odsyłacze