rękopisu:
1476-1527
tekstu polskiego: 1476-1484
Postać materiału polskiego
Księga transakcji wieczystych
Charakterystyka zawartości
Autor: -
Rodzaj: tekst prozaiczny
Typ: zapiska urzędowa
Leszczyński Rafał, Teksty polskie z końca XV w., Rozprawy Komisji Językowej. Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Wydział I, t. VII (1959), s. 53–60.
Autor w artykule przedstawia dwa rkpsy:
1. pergaminowy dyplom z 1491 r. zawierający po polsku statut cechu krawieckiego. Rkps ten znajduje się w Archiwum Państwowym w Rzeszowie. Dyplom pochodzi prawdopodobnie z Krakowa; świadczy o tym imię jednego z podpisanych pod statutem, znane też z ksiąg sądowych krakowskich. Dyplom prawdopodobnie wypożyczono do Rzeszowa jako wzór statutu dla tamtejszego cechu krawieckiego, gdzie pozostał do dzisiaj.
2. księga transakcji wieczystych miasta Łodzi z lat 1477-1527. Znajdowała się ona w Archiwum Głównym w Warszawie pod sygn. 1/3. W czasie ostatniej wojny zaginęła. Leszczyński publikuje urywki zapisek łacińskich z polskimi glosami lub małymi fragmentami po polsku ze skolacjonowanego z rkpsem odpisu Adama Stebelskiego. Udało się ustalić, że po wojnie księga trafiła do Związku Radzieckiego, a w 1957 r. powróciła do Polski do Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, gdzie pod nazwą Akta radzieckie i wójtowskie miasta Łodzi z lat 1477-1570 ma nr 1. Jest to rkps formatu dutki oprawiony w karton.
Ekscerpcja Wacława Twardzika.