rękopisu:
1425-1488
tekstu polskiego: 1456-60
Postać materiału polskiego
Chwała tobie, Gospodzinie
Charakterystyka zawartości
Autor: -
Rodzaj: tekst wierszowany
Typ: pieśń
Bobowski Mikołaj, Polskie pieśni katolickie od najdawniejszych czasów do końca XVI wieku, Rozprawy Akademii Umiejętności. Wydział Filologiczny, t. XIX (1893).
W obszernym wstępie autor opisuje historię kształtowania się pieśni polskiej. Zebrane w tomie XV-wieczne teksty Bobowski pogrupował wg treści: pieśni o Matce Boskiej, kolędy, pieśni wielkopostne, wielkanocne, na Zielone Świątki, na Boże Ciało, o świętych i dialogi. Przedstawiane w tym tomie pieśni są w większości przedrukami z opracowań następujących autorów: W. A. Maciejowskiego Dodatki do piśmiennictwa polskiego od czasów najdawniejszych aż do roku 1830 oraz Pamiętniki o dziejach, piśmiennictwie i prawodawstwie Słowian, t. II, W. Seredyńsklego Trzy zabytki języka polskiego z drugiej połowy XV wieku, M. H. Juszyńskiego Dykcjonarz poetów polskich (przedmowa) oraz W. Nehringa Altpolnische Sprachdenkmäler.
21. s. 110 Chwała tobie, Gospodzinie. ~ Trzy pierwsze zwrotki tej pieśni pochodzące z XV w. Bobowski przedrukowuje za wydaniem Zygmunta Helcia w 1 t. Starodawnych Prawa Polskiego Pomników, s. XXIX. Pieśń została zapisana na kartach 114v-116v w rkpsie nr 801, tzw. Kodeksie Działyńskich I, znajdującym się obecnie w Bibliotece Kórnickiej. Przy tekście znajdują się również nuty. Dokładny opis rkpsu oraz jego zawartość zostały przedstawione przez M. Muszyńskiego w części drugiej Pamiętnika Biblioteki Kórnickiej na s. 192-204. Bobowski do trzech zwrotek dodał 20 następnych, pochodzących z XVI w. W Sstp korzystano z odczytania sporządzonego przez W Kuraszkiewicza z rkpsu kórnickiego. Od grudnia 2002 r. Pracownia Sstp posiada zdjęcia cyfrowe rkpsu. Nowe wydania pieśni: GIKóm II s. 193 i ChrestWRz s. 265-266, też w transkrypcji. W Sstp materiał datowano 1456-60.