R XIX (16)

nr źródła: 1418

Datowanie

rękopisu: –
tekstu polskiego: XV p. post.

Postać materiału polskiego

tekst ciągły

Tytuł

Wesoły nam dzień nastał

Charakterystyka zawartości

Autor: -
Rodzaj: tekst wierszowany
Typ: pieśń

Wydanie

Bobowski Mikołaj, Polskie pieśni katolickie od najdawniejszych czasów do końca XVI wieku, Rozprawy Akademii Umiejętności. Wydział Filologiczny, t. XIX (1893).

Bibliografia

Uwagi

W obszernym wstępie autor opisuje historię kształtowania się pieśni polskiej. Zebrane w tomie XV-wieczne teksty Bobowski pogrupował wg treści: pieśni o Matce Boskiej, kolędy, pieśni wielkopostne, wielkanocne, na Zielone Świątki, na Boże Ciało, o świętych i dialogi. Przedstawiane w tym tomie pieśni są w większości przedrukami z opracowań następujących autorów: W. A. Maciejowskiego Dodatki do piśmiennictwa polskiego od czasów najdawniejszych aż do roku 1830 oraz Pamiętniki o dziejach, piśmiennictwie i prawodawstwie Słowian, t. II, W. Seredyńsklego Trzy zabytki języka polskiego z drugiej połowy XV wieku, M. H. Juszyńskiego Dykcjonarz poetów polskich (przedmowa) oraz W. Nehringa Altpolnische Sprachdenkmäler.

16. s. 91 Wesoły nam dzień nastał. ~ Jest to polskie tłumaczenie czeskiego tropu Vesely den nam nastal. Pieśń odnalazł i opublikował we własnej transkrypcji w przedmowie do pierwszego tomu Dykcjonarza poetów polskich Michał Hieronim Juszyński, uważając ją za dalszy ciąg pieśni Przez twe święte zmartwywstanie.
W Sstp materiał datowano XV p. post.

Odsyłacze