PF V (1.27.3)

nr źródła: 1207

Datowanie

rękopisu: XV p. pr.
tekstu polskiego: XV p. pr.

Postać materiału polskiego

słowniczek

Tytuł

Słowniczek

Charakterystyka zawartości

Autor: -
Rodzaj: słownik
Typ: przekładowy

Wydanie

Brückner Aleksander, Z rękopisów petersburskich. Cz. II. Średniowieczne słownictwo polskie, Prace Filologiczne, t. V (1895), s. 1-52.

Bibliografia

Uwagi

Wydawca przedstawia wyrazy polskie z następujących rkpsów (w opisie zachowano podział znaczeniowy materiału polskiego wprowadzony przez wydawcę):
IV. s. 34-39 Wyrazy prawne:
1. s. 35 rkps Ces. Bibl. Publ. w Petersburgu Lat. I F 456 pochodzący z Biblioteki Załuskich w Warszawie, pisany w 1406 r. przez Gotarda, syna Adama z Krzepic. Zawierał m.in. dzieło Wilhelma Postilla evangeliorum dominicalium, traktacik Octo beatitudines, kończący się polskim westchnieniem modlitewnym, oraz na k. 288-298 różne zapiski młodszej ręki; wśród nich na k. 296 najstarszą zagadkę polską z Pisma św. Na początkowych kartach kilka glos polskich. W Sstp materiał datowano 1406, omyłkowo XV p. pr. Na k. 10r zapisała również młodsza ręka słowniczek wyrazów prawnych. W Sstp datowano go XV p. pr. Rkps powrócił do Biblioteki Narodowej w Warszawie na mocy traktatu ryskiego, ale został spalony przez Niemców po upadku powstania warszawskiego wraz z najcenniejszymi zbiorami tej biblioteki.

Odsyłacze