rękopisu:
ca 1489
glos: ca 1489
Postać materiału polskiego
Postilla epistolarum dominicalium
Charakterystyka zawartości
Autor: -
Rodzaj: tekst prozaiczny
Typ: -
Modlitwy Wacława. Zabytek języka polskiego z wieku XV [...] z dołączeniem glos polskich, powtórnie wydał Malinowski Lucjan, Kraków 1887.
Wydanie zawiera glosy polskie z trzech piętnasltowiecznych rkpsów łacińskich, często odczytane niepoprawnie, czasem w ogóle opuszczone. Część poprawek i uzupełnień u Łosia (Pocz 77, Zab 104). Autor dołączył do wydania Uwagi nad pisownią i językiem glos oraz słowniczek, w którym podaje też lokalizację poszczególnych wyrazów. W Sstp polski materiał językowy wszystkich trzech rkpsów był od r. 1956 często poprawiany i uzupełniany wg fotokopii, co podkreślono specjalną uwagą w III t. Sstp na s. 482. Materiał cytowano bez daty, ale w odpowiednim miejscu chronologicznym, między r. 1482 a 1483, chociaż rkps nr 64 jest z pewnością wcześniejszy o kilkadziesiąt lat. Wydawca publikuje polskie glosy z następujących rkpsów:
2. s. 64-68 ponad sto glos z rkpsu nr 79, znajdującego się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Budapeszcie a pochodzącego z klasztoru Kartuzów w Czerwonym Klasztorze pod Lechnicą nad Dunajcem. Jest to papierowy kodeks, liczący 234 karty, zawierający trzy teksty religijne z w. XV Pisany byl w Krakowie ręką magistra Wacława Ubogiego z Brodni. Na wierzchniej jego okładce jest zapiska z datą 1489, kiedy to rkpsy Wacława Ubogiego dostały się do Lechnicy. Główną część rkpsu stanowi Postilla epistolarum dominicalium i w niej znajdują się prawie wszystkie polskie glosy.